Ryby, raci
Maledictus piscis in tertia aqua tj. prokletá budiž ryba v třetí vodě, je staré latinské přísloví, které ještě dnes platí. Touto třetí vodou míní přísloví vodu, které se po požití ryby napije člověk, neznající moudré rady, že se ryba má zalévat dobrým vínem. (V prvé vodě ryba žije, v druhé vaří).
Názory, která ze sladkovodních ryb, vyskytujících se v Maďarsku je nejchutnější, mohou být rozdílné. Nelze snadno rozhodnout, zda je to sterleď z Tisy, dlouhonosý s bílým křehkým masem, z jehož jiker vyrobený kaviár se vyrovná nejlepšímu kaviáru, či světoznámý blatenský stříbřitý fogoš se sněhobílým masem téměř bez kosti (škoda, že je k dostání pouze mražený, poněvadž je velice choulostivý a živý nesnese dopravu) nebo pstruh, perla horských potoků a řek, který zejména vařený namodro je znamenitou pochoutkou.
Výborný je však i sumec a dravá štika. Oba mají bílé maso výborné chuti. Sumec má maso chutnější, křehčí, vydatnější a tučnější (jeho tuk je nechutný pouze z velkých kusů) a je ideální složkou rybího „paprikáše“. Štika má maso libovější, tužší.
Jednou z nejpopulárnějších ryb je kapr, rychle rostoucí a úspěšně pěstovaný ve více odrůdách. Malí kapříci (do 1 kg) mají mnoho kostí, větší však málo, maso mají nahnědlé a trochu nasládlé. Nejoblíbenější je smažený. Kapr také nepopiratelně zlepšuje jakost rybího „paprikáše“. V mělkých bahnitých rybnících dostane bahnitou příchuť, je-li však po výlovu držen několik týdnů v říčních sádkách, tuto příchuť ztratí.
Příbuzný kapra široký karas je velmi chutný, je-li, pečená na rožni s nasolenými, opaprikovanými zářezy anebo upečený do křupava na pekáči. Stejným způsobem můžeme připravit i bělice a podoustve. Lín a parma jsou rovněž chutné, mají však mnoho kostí; jikry z parmy jsou však nepoživatelné.