Pečení na roštu

je výhodné jak v době, kdy je sádlo drahé, a jednak tenkrát, chceme-li si na jídle zvlášť pochutnat. Všechny druhy masa, drůbeže, ryb, brambory i houby můžeme klidně péci na roštu. Takto upravené pokrmy jsou nejen daleko chutnější, ale také lehčeji stravitelné. Vepřové maso krájíme na tenké plátky, aby vnitřní tuk snadno odkapal u hovězího masa, roštěnek, filé a bifteků necháme plátky 2 – 3 cm silné. Přibližně stejně silné mají být skopové kotlety a řízky ze sumce, zatímco fogoš a menší štika, holub, křepelka, sluka a koroptev se dávají na rošt v celku.

Maso i ryby solíme hodinu před přípravou; podle druhu je popřípadě i opepříme, biftek můžeme potřít několika kapkami jemného oleje. Malého fogoše obalíme v mouce, smíchané s paprikou, aby pěkně zčervenal. Pečení na roštu jde rychle, i hovězí maso se rychle upeče, obzvláště máme-li je rádi připravené po anglicku nebo polo-anglicku.

Maso nenaklepáváme. Obzvláště se nesmí naříznout a během pečení píchat do něho vidličkou, neboť tím šťáva vytéká a maso ztrácí na chuti a výživnosti. K obrácení používejme dírkované lopatky nebo různých praktických kleští, kterými také maso z roštu sejmeme a dáme na mísu.

Jak vlastně rošt vypadá? Jsou různé rošty. Původně se dávalo na železný podnos řeřavé dřevěné uhlí a nad ně se postavil rošt, který stál na čtyřnožce. Chyba byla v tom, že se odkapávající tuk na řeřavém uhlí vzňal a plamen spálil pečeni. Vyřešilo se do vtipným použitím drážek na roštu. Vyškvařený tuk tak odtékal do sběrné nádoby a mohlo se ho použít na polévání masa. Někdy však přece část tuku vytekla na uhlí, jehož dým a plyny pečeni neprospěly.

Nový vynálezce zhotovil rošt s vrchním plemenem, u kterého je podnos s řeřavým uhlím umístěn nad roštem, respektive nad masem, které se na roštu opéká. Dolů sálající žár maso výborně propeče, k masu se nemůže dostat ani dým, ani plyny, ani saze a odkapávající tuk se shromažďuje čistý v nádobě pod roštem.

Tento vynález je takřka dokonalý. Účelnější a levnější je však následující prostý způsob: Do hlubokého pekáče postavíme přiměřeně velký rošt, umístíme naň plátky masa a vsuneme do vyhřáté trouby a pečeme velkou výhodou je na stejnoměrnou teplotu regulovaná elektrická nebo plynová trouba s vrchním regulovatelným plamenem.