Třešňový závin

Patří k svátečním pokrmům na počátku léta, kdy dozrávají černé chrupky, které sice trochu obarví rty, mají však tak výbornou chuť, že tuto malou nepříjemnost rádi snášíme.

Při úpravě tohoto prvotřídního závinu se mnohdy nepostupuje správně, například nevypeckují se třešně. S peckou mohou zůstat v třešních i červíci a mimo to není příjemné, když při každém kousnutí narazíme na pecku. V každém případě tedy třešně vypeckujeme, i když to dá více práce a potřebujeme o polovinu více třešní. Někdy ze šetrnosti posypáváme tence vytažené těsto pouze do poloviny a druhou polovinu zavinujeme prázdnou. Takto připravený pak není závin, neboť po upečení je suchý a tvrdý jako kus dřeva. Pravý tažený závin musí být skutečně lístkový, šťavnatý, do červena vypečený a křupavý, nesmí však být tvrdý. Z 80 dkg mouky zhotovíme 3 záviny, ke kterým potřebujeme asi 3 kg vypeckovaných třešní.

I z nejlepší pšeničné mouky se každému nepodaří vytáhnout těsto tenké jako blána, k tomu je potřebí zvláštní zručnosti. Mnoho hospodyněk to však umí dokonale. Nezapomeňme kropit vytažené těsto rozpuštěným sádlem, posypat je jemnou strouhanou houskou, která do sebe vsaje případné přebytky ovocné šťávy, potom posypat jemně sekanými mandlemi (nikterak neuškodí na špičku nože skořice), a konečně vydatně posypat třešněmi. Posypává se i tlučeným cukrem, ovšem vždy podle toho, jak jsou třešně sladké, aby závin nebyl přeslazený.