Švestkové knedlíky

Výborné, lehké a v několika obměnách známé knedlíky mají v Praze a ve Vídni staletou tradici.

Příprava švestkových knedlíků vyžaduje zvláštní péči. Není uměním uvařit knedlíky, jejichž vzhled připomíná středověké dělové koule a na něž nám přejde chuť dříve, než v silném, tvrdém nebo lepkavém těstě objevíme švestku. O takových mluvit nebudu. Dobrý švestkový knedlík má těsto tenké, jemné, lehké a křehké, které připravujeme následovně: vařené, oloupané a prolisované brambory promícháme nejdříve s vejcem, potom s troškou husího sádla (nemáme-li je , s kouskem másla, anebo vepřového sádla) a špetkou soli. Pak přidáme mouku a vypracujeme vláčné, ne příliš měkké těsto. Nejlepší poměr: 1 kg brambor, 1 vejce, tuk velikosti vlašského ořechu a 20 – 25 dkg mouky. Těsto tence vyválíme – přibližně na 2 mm -, nakrájíme je na pravidelné čtverečky a na každý vložíme jednu zralou švestku.

Jakost knedlíků závisí také na druhu a jakosti švestky. Nejlepší jsou švestky velké, které jdou snadno od pecek a zralé. Nesmějí však být přezrálé ani pomačkané.

Prvotřídní švestky nemusíme přislazovat. Není třeba na místo vybraných pecek vkládat kousky cukru a skořice, ani knedlíky upravené na míse posypávat cukrem a skořicí. Máme-li zdravé, nečervivé švestky, může pecka klidně zůstat uvnitř, tím spíše, že knedlíky budou mít hezčí tvar. Do čtverečku těsta dáme švestky a pomoučenou dlaní je zakulatíme.

Knedlíky uvaříme ve vařící, osolené vodě (nesmíme je převařit) pak je obalíme v prosáté na másle osmažené strouhané housce, upravíme na mísu a ihned podáváme.