Kančí maso

  1. Tučné kančí maso (nejlepší je kýta) několikrát řádně vypereme, stočíme, povážeme motouzem a uvaříme ve směsi, kterou připravíme z červeného vína, do kterého přidáme trochu vinného octa, sůl, pepř, bobkový list, cibule a mrkve. Měkké maso vyndáme, nakrájíme a můžeme podávat teplé i vychladlé se šipkovou zavařeninou a s octovým křenem.
  2. Maso naložíme na několik dní do mořidla. Pak je dusíme s 1 – 2 lžícemi sádla, 3 – 4 lžícemi vody, solí, pepřem a na kolečka nakrájenou mrkví a kořenovou petrželí. Při dušení maso často poléváme. Měkké nahnědlé maso vyjmeme ze šťávy a nakrájíme. Několik kostek cukru upražíme hodně do hněda, lžíci mouky smícháme s 2 dl kyselé smetany a s páleným cukrem nalijeme do šťávy. Omáčku zředíme sklenicí červeného vína, okyselíme vinným octem, nebo citronovou šťávou a povaříme. Potom šťávu procedíme, vložíme do ní nakrájen maso a ještě jednou necháme přejít var.
  3. Kančí kýtu očistíme, zbavíme silné kůže a řádně potřeme pepřem, solí a tlučeným černým jalovcem. Smícháme stejný díl vody a červeného vína, přidáme 1 – 2 bobkové listy, vložíme do toho připravenou kýtu a vaříme do měkka. Pak ji přendáme do kastrolu, podlijeme 1 – 2 lžícemi sádla a stejným množstvím vývaru z kýty a na plotně upečeme. Měkké maso nakrájíme, šťávu zahustíme trochou mouky, přidáme šípkovou zavařeninu, povaříme, část omáčky nalijeme na upravené maso, ostatní podáváme v omáčníku.