Masopustní koblihy

Mají být lehké jako pěna a křehké, aby se v ústech rozplývaly. Barvu mají mít zlatavou a kolem bílý proužek. Podávají se horké, zvláště v masopustě.

Když se koblihy začnou smažit, zasedneme ke stolu a jakmile se naplní menší místa, ihned je podáváme; ve smažení pokračujeme, jelikož je jisté, že záhy budeme potřebovat další dávku. Přenášíme-li koblihy z kuchyně ke stolu přes chladnou předsíň, přikryjeme je bílým damaškovým ubrouskem, poněvadž tento výborný moučník ani syrový, ani usmažený nesnáší chladný vzduch. Již k přípravě těsta použijeme ohřáté mouky, také kvásek chráníme před chladem a rovněž vykrájené koblihy dáme na teplé místo kynout, aby nenastydly. Konečně toho, kdo koblihám rozumí, nemusíme poučovat, že dokonale čisté vonné sádlo, v kterém mají koblihy na povrchu plavat, má být rovněž horké, lépe rozpálené.

Příprava koblih vyžaduje mnoho práce a péče, kdo se toho bojí, ať se do práce ani nepouští, poněvadž se mu může stát, že místo správných koblih upeče vdolky.

Recept

Do 50 dkg prosáté mouky (dáme ji na několik hodin na teplé místo) přidáme 6 žloutků, 6 dkg rozpuštěného vlahého másla, 5 dkg práškového cukru, 4 dl mléka, lžíci rumu, 2 dkg droždí vyknutého ve vlahém slazeném mléce a špetičku soli. Těsto vařečkou dobře vypracujeme a přikryté kastrolem necháme 25 – 40 minut odpočinout, až dobře vykyne. Pak těsto na pomoučeném vále vyválíme na placku asi 2 cm silnou, okrouhlým tvořítkem (nemáme-li, můžeme použít také sklenky na víno nebo na vodu s ostrým okrajem) vykrajujeme koblihy. Vykrojené koblihy přikryjeme a opět necháme kynout tak dlouho, až přibližně dvojnásobí svůj objem. Vykynuté koblihy klademe do kastrolu s rozpáleným sádlem, přiklopíme pokličkou a smažíme po jedné straně do červena. Potom je obrátíme, pokličku sundáme a dosmažíme na druhé straně. Takto smažené budou mít kolem bílý proužek (okraj). Do kastrolu dáme hodně sádla, alespoň na 3 – 4 prsty vysoko, aby v něm koblihy volně plavaly. Najednou nedáváme smažit mnoho koblih. Vybíráme je na mísu dírkovanou lopatkou a sypeme je práškovým cukrem. Podáváme k nim ohřátou, popřípadě trochu zředěnou meruňkovou, rybízovou, anebo malinovou zavařeninu. Dbáme, aby bylo těsto během kynutí a přípravy v teple.