Těstovinová rýže (Tarhońa)

Těstovinová rýže neboli „tarhoňa“ je speciální maďarská těstovina. České hospodyně znají pouze továrně vyráběnou obměnu této výborné těstoviny. Pravá „tarhoňa“ se v Maďarsku i dodnes ještě dělá většinou po domácku a jejím domovem je segedínský kraj. Její název svědčí o tom, že se tarhoňu Maďaři naučili připravovat od Turků.

Dělá se z těsta, do kterého se na 1 kg mouky přidávají 3 – 4 čerstvá vejce. Zhnětené těsto se protlačí velkým kovovým sítem tak, aby vznikaly drobné kuličky. Těstovina, z které si hospodyně dělají najednou větší zásobu, suší se rozestřená na slunci a pak se uchovává na vzdušném místě v sáčcích z řídké tkaniny.

Pak je zapotřebí již jen lžíce dobrého sádla, trochu sladké papriky a špetky soli, abychom tuto těstovinu pražili nejprve do zlatova, podlili vodou a udusili, a tak získali velmi chutný pokrm. Musíme ovšem dávat pozor, abychom nepřidali příliš mnoho vody, protože by se nám „tarhoňa“ rozvařila na kaši. Zrníčka se musí od sebe dobře oddělovat jako u správně připravené rýže. Ani s pražením to nesmíme přehánět, protože pohled na připálenou, zčervenalou nebo zhnědlou „tarhoňu“ není pěkný. Tarhoňa musí být pěkně do zlatova načervenalá a po uvaření ji musíme ihned podávat.

Současně však musí být hotový i perkelt ze selete anebo z jehněte, k němuž se „tarhoňa“ hodí nejlépe. Tím ovšem nechci říci, že by nebyla vhodným doplňkem i k jiným perkeltům. Je také velmi vhodnou přílohou k masům na paprice nebo na majoránce, k dušenému hovězímu šálu, k pečenému zajíci nebo k jiným masům se šťávou.

Na Maďarské nížině se „tarhoňa“ ovšem nepodává jako doplněk k masu, nýbrž jako samostatný chod, obzvláště posypaná škvarky nebo obložená opékanými plátky uzené slaniny. Sám také – ačkoliv nepocházím z Velké maďarské nížiny – rád jídám k večeři „tarhoňu“ bez masa, třeba jen politou omáčkou z rajských jablíček.

Musím vás také seznámit se smetanovou omáčkou z „tarhoně“, s „tarhoňou“ vařenou v mléce, s „tarhoňou“ se zeleným hráškem, do které můžeme přidat i kostečky mrkve, s telecími plíčkami s „tarhoňnou“, se sekaným vepřovým anebo skopovým masem promíchaným s „tarhoňou, ale také s obyčejnými bramborami na paprice s „tarhoňou“. Připravíte-li si jednou tyto pokrmy, uvidíte, jak úspěšně závodí tato maďarská těstovina s rýží a jak je „tarhoňa“ dobrá i v nádivce plněného zeli nebo plněné papriky. Nepřeháníme tudíž, když toto maďarské jídlo propagujeme i v zahraničí.

Na závěr bych chtěl ještě poznamenat, že ani „tarhoňa“ s houbami, připravená na způsob rýže s houbami, není k zavržení, přidáte-li také trochu sladké papriky. Je opravdu výborná ke kuřeti na paprice. „Tarhoňa“ má být v tomto případě obzvláště drobnozrnná, a pokud jde o houby, měly by to být především aromatické hřiby. Nestává se, že by z takto připravené „tarhoně“ s houbami zůstal nesnědený zbytek na míse, a je třeba přiznat, že si tento pokrm opravdu zaslouží pochvaly.

 

Těstovinová rýže (tarhoňa)

Ve lžíci rozpuštěného sádla s trochou papriky osmažíme ½ l těstovinové rýže, stále ji míchajíce. Pak ji zalijeme vařící vodu a vaříme tak dlouho, až se voda odpaří a rýže změkne. Je-li zapotřebí, můžeme vodu během vaření dolít, ovšem vždy jen teplou. Podáváme k vepřovému a skopovému perkeltu a k masům se šťávou.