Koření

se v našich kuchyních často hýří a jen opravdu zřídka se pamatuje na to, že přílišné kořenění jídlu škodí. Koření má zvýšit stravitelnost a chuť pokrmů a ne úmyslně kazit žaludek, zatěžovat ledviny a cévy strávníků. Je sice pravda, že mnohá stará maďarská koření jsou již téměř zapomenutá – jen šafrán vyšel například z módy nedávno a je ho náhodou škoda. Se šafránem dovedly naše babičky připravit krásnou žlutou hovězí polévku. Přesto ale dodnes používáme přibližně třiceti různých druhů koření. Nevadí ani tak rozmanitost koření, jako množství, v jaké se ho používá.

Chápu, ale nijak neschvaluji, že se v některých restauracích přidává do jídel koření bez míry proto, aby host dostal žízeň a zkonzumoval více nápojů. V domácnostech by zasluhoval pokárání každý, kdo volí snadnější způsob přípravy jídle, a dodává jim chuť jen velkým množstvím koření. Koření má pozvednout a zdůraznit chuť některých pokrmů a nikoli je přehlušit a potlačit. Obzvláště se plýtvá cibulí a paprikou (a velmi často také solí). Je obdivuhodné, jaké množství cibule jsou schopní někteří kuchaři dát například do perkeltu, jehož šťáva má být hustá od cibule, nýbrž má být zahuštěna správě volenými, rosolovitou šťávu vyluhujícími druhy masa. Tito kuchaři nebo kuchařky přehánějí i s paprikou, a ještě k tomu ani ne s jemnou, lahůdkovou, sladkou paprikou, nýbrž jakýmsi louhovitě pálícím druhem, který se spolu s cibulí postrádá o to, abychom po zkonzumování jídla měli v krku výheň a pálila nás žáha.

Jakosti naší kuchyně, ale i našemu zdraví, škodí také přílišné používání octa. Vždyť máme citron, jímž lze téměř v každém jídle ocet nahradit. Také saláty jím můžeme výtečně ochutit a jsme-li již odkázáni na ocet, pak ať je to ocet vinný nebo ovocný.

Dalším kořením, kterým se u nás často plýtvá, je pepř, skořice a vanilka. Zde však již není nebezpečí tak velké. Další různá koření se dostávají do našich pokrmů jen zřídka kdy. Použijeme-li jich přece někdy, pamatujeme vždy na to, že je sice třeba pokrmy okyselit a kořenit, ale vždy jen s mírou. Přílišná kořeněnost jídla ve mně vždy budí podezření, není-li jídlo zkažené.

Nezapomeňme ani na to, že i nejjednodušší, nejběžnější koření, kterým je sůl, se musí používat rozumně, protože vyvolává žízeň a přílišná spotřeba tekutin škodí zdraví.