Domácí králík

Tento skromný hlodavec má velký význam ve výživě v mnoha zemích, jež jsou známy svou výtečnou kuchyní.

Maso z domácího králíka je stejně výživné jako maso hovězí. Podle mínění odborníků se chuť králičího masa rovná chuti drůbeže a polévka z něj uvařená je stejně chutná jako polévka z jiného masa.

Z domácího králíka lze nejen úspěšně připravit perkelt, papriku, rizoto nebo pokrm s rajskou nebo smetanovou omáčkou, smažené řízky atd., ale také všechna jídla připravovaná z kuřat, telecího masa nebo divokého králíka, ze zajíce apod. Ku příkladu: dobrou masovou polévku, kyselou polévku z drůbků, nakládaná, slaninou protahovaná masa upravená na divoko, pečeně, přírodní řízky, vídeňské řízky, perkelty a ještě mnoho dalších pokrmů.

Chceme-li, aby měl králík příchuť zvěřiny, zabijeme ho tak, že ho zvedneme za uši a ranou na zátylek usmrtíme. Krev tak zůstane v těle a maso bude červené, způsobilé k nakládání anebo k přípravě na červeném víně. Chceme-li ho připravit jako telecí maso nebo drůbež, zařežeme jej, krev necháme vytéci, kůži stáhneme, vykucháme a 24 hodin máčíme na chladném místě ve slané vodě. Nejenže tím maso zcela zbělá, ale bude i chutnější. Maso pak osušíme utěrkou, nakrájíme a dáme vařit nebo péci podle toho, na jaký způsob ho připravujeme.